Det er med stor sorg, da vi i Bokseklubben IK Sport modtog meddelelse om, at et af klubbens æresmedlemmer, Ralf Thomsen, er gået bort.

Ralf Thomsen tog afsked d. 19.12.20 – han blev 74 år.
Ralf imponerede særligt da han i 1963 vandt de sjællandske mesterskaber for IK Sport, Sejren sikrede ham også en plads på B-landsholdet. Han skulle have været på A-landsholdet, men var på daværende tidspunkt endnu ikke fyldt 17 år, som det krævede.
Ralf Thomsen præsterede 10 landskampe. Derudover blev han 2 gange Dansk Mester, 2 gange Jysk Mester og 2 gange Sjællandsmester. Derudover deltog han i store stævner i bl.a. Italien, Sverige, og Tyskland. I alt var Ralf Thomsen i ringen ca. 100 gange – alle i Bokseklubben IK Sport kampånd.

Efter endt karriere fortsatte han med at bruge kræfterne som træner og med bestyrelsesarbejde hos IK Sport.

Ralf Thomsen blev udnævnt til æresmedlem i 2002.

At han ikke er blandt os mere, er ikke til at forstå, og vores tanker går i denne svære stund til familien.

Ære være Ralf Thomsens minde.

Billedet: Til venstre Tomislav Antic og højre Ralf Thomsen