Kunne du tænke dig at blive en del af sammenholdet, så kig ned og få en prøvetime.
Uanset hvem du er, kan du boksetræne. Alle er velkomne uanset alder, køn og motiver. Fælles er de glæder og det kammeratskab boksning giver dig, uanset hvilket niveau du ønsker at bokse på.

Træning for kampboksere

Boksning for de helt unge:
Giv dit barn nogle sunde værdier og holdninger, hun eller han kan bygge videre på resten af livet. Bokseklubben har en god social funktion og en rummelig atmosfære, hvor børnene tilegner sig nogle grundlæggende evner, der giver selvtillid og selvkontrol. De lærer blandt andet at kampen for respekt om deres personlighed ikke nødvendigvis behøver at foregå i skolegården eller på gadehjørnet.
Samarbejde, samvær og sammenhold er kendetegnene for den ånd, der hersker i vores klub. Derudover er boksetræning den bedste og mest alsidige fysiske træning, man kan byde kroppen. Store som små.
HUSK man skal være fyldt 10 år for at deltage i træningen.

Myter og sandhed:
Der er mange myter om boksning.
Barske bisser med blå eller mørke øjne, brækkede næser og blomkålsører. Virkeligheden er heldigvis en helt anden.
Amatørboksning er en klassisk kampsport med et helt klart og skrapt regelsæt. Og med sportsverdenens mest omfattende sikkerhedsregler. I Bokseklubben IK Sport foregår alt arbejde på frivillig basis. Fra bestyrelse, trænere, og hjælpere lægges der store kræfter i at leve op til klubbens sportslige målsætning.
Ved siden af de sportslige ambitioner har klubben en stor interesse i at der er et behageligt social miljø.

Vores boksehold, træning mandag og onsdag kl 18.15-20.00
Boksetræning får det bedste frem i dig. Både fysisk og mentalt. Ud over at komme i formidabel form får du nogle positive psykiske egenskaber, som du også kan bruge uden for ringen.
Du bliver også en del af det helt specielle kammeratskab, der hersker i klubben, og som ofte breder sig langt ud over klublokale og omklædningsrum.

Boksehold kun for kvinder, træning tirsdag og torsdag kl 18.00-19.00
Vi ser gerne kvinder bokse kampe, men mange vælger boksningen alene for træningens skyld og foretrækker tit at slå på en sandsæk i stedet for en modstander. Men uanset hvorfor du kommer – er det helt sikkert – du kommer i form.